Tuesday’s Area Scoreboard: Algona Boys XC Wins at ELC, BG Volleyball Sweeps Eagle Grove

Volleyball

Bishop Garrigan 3 (25-25-25)
Eagle Grove 0 (14-22-17)

  • Maggie Vaske (BG) 15 assists, 1 kill, 3 digs
  • Molly Joyce (BG) 1 assist, 11 kills, 1 block, 6 digs, 1 ace

North Union 3 (25-25-25)
West Hancock 0 (22-11-19)

  • Libby Stevens (NU) 22 assists, 3 kills, 7 digs, 1 ace
  • Olivia Merrill (NU) 2 assists, 13 kills, 4 blocks, 2 digs

Boys Cross Country

Estherville Lincoln Central Invitational Team Scores

  1. Algona 33
  2. Okoboji 34
  3. Spirit Lake 100
  4. Sioux Central 112
  5. Humboldt 127
  6. Estherville Lincoln Central 148
  7. Bishop Garrigan 158

Top 10 Overall

  1. Ryan Stundahl (AG) 16:58
  2. Evan Osler (OK) 17:31.58
  3. Gavin Weber (AG) 17:31.93
  4. Dylan Jones (OK) 17:41
  5. Parker Duitsman (ELC) 17:46
  6. Jace Mortensen (AG) 17:49
  7. Trigg Heimdal (OK) 17:58
  8. Damon Vandenberg (SL) 18:03
  9. Isaac Wilson (AG) 18:07
  10. Aiden Egertson (GTRA) 18:20

Algona Top 5

  • Ryan Stundahl – 1st place, 16:58
  • Gavin Weber – 3rd place, 17:31
  • Jace Mortensen – 6th place, 17:49
  • Isaac Wilson – 9th place, 18:07
  • Barrett Morgan – 15th place, 19:20

Bishop Garrigan Top 5

  • Gavin Swift – 16th place, 19:24
  • Daniel Meis – 35th place, 21:38
  • Ethan Kuper – 38th place, 21:55
  • Nathaniel Darling – 44th place, 23:54
  • Amaury Thomas – 46th place, 24:36

North Union Individuals

  • Gavin Morphew – 17th place, 19:37
  • Dalton Tobin – 39th place, 22:07
  • Nicholas Arndorfer – 42nd place, 23:16
  • Aiden Bauer -47th place, 25:14

West Bend-Mallard Individuals

  • Grayden Forsythe – 54th place, 27:44
  • Klayton Jones – 55th place, 28:18
  • Trevor Sabin – 56th place, 28:19

Girls Cross Country

Estherville Lincoln Central Invitational Team Scores

  1. Okoboji 58
  2. Pocahontas Area 64
  3. Humboldt 78
  4. Spirit Lake 87
  5. Estherville Lincoln Central 108
  6. Emmetsburg 134
  7. Algona 146

Top 10 Overall

  1. Katelyn Krieger (SL) 20:50
  2. Tyra Schupbach (WBM) 21:00
  3. Maryn Frein (OK) 21:03
  4. Jaselyne Anderson (ELC) 21:19
  5. Brynn Malo (HUM) 21:22
  6. Jacey Welbig (NU) 21:34
  7. Kaitlynn Schuler (PAC) 22:03
  8. Kristin Axman (PAC) 22:05
  9. Lily Miller (OK) 22:55
  10. Meg Zweibohmer (HUM) 22:56

Algona Top 5

  • Malyn Davis – 18th place, 23:39
  • Allison Casey – 28th place, 24:53
  • Reese Taylor – 32nd place, 25:50
  • Allyssa Lohman – 49th place, 28:27
  • Loralei Brady – 55th place, 31:08

Bishop Garrigan Individuals

  • Abbie Capesius – 13th place, 23:07
  • Lauren Swift – 37th place, 26:22
  • Rosanne Curtis – 56th place, 31:53

North Union Individuals

  • Jacey Welbig – 6th place, 21:34
  • Hannah Morphew – 19th place, 23:43

West Bend-Mallard Individuals

  • Tyra Schupbach – 2nd place, 21:00
  • Lilly Morey – 20th place, 23:46

Girls Swimming

Algona/Boone/Perry Duel Team Scores

Boone 105
Algona 50

Perry 85
Algona 61

Boone 84
Perry 72

Algona Highlights

  • Mada Steburg dropped 10 seconds off her 200 IM
  • Faith Huber dropped 8 seconds off her 100 fly
  • Brooke Ludwig dropped 11 seconds off her 100 back
  • The 200 medley relay dropped 2 seconds, 200 free relay dropped 9 seconds, 400 free relay dropped 5 seconds