Monday’s Area Scoreboard: Bishop Garrigan Girls Golf Wins TIW Title

Girls Golf

Top of Iowa West Standings

  1. Bishop Garrigan 374
  2. Garner Hayfield Ventura 393
  3. Eagle Grove 450
  4. Belmond-Klemme 476
  5. Forest City 486
  6. Lake Mills 489
  7. North Iowa 551

Top 10 Individuals

  1. Annie Burns (BG) 86
  2. Audrey Overgaard (GHV) 91
  3. Rylee Frayne (GHV) 95
  4. Meredith Illg (BG) 95
  5. Ava Eisenbarth (BG) 95
  6. Riley Rosenmeyer (BG) 98
  7. Jailyn Krein (GHV) 103
  8. Ashlynn Willms (BK)105
  9. Keneee Frayne (GHV) 105
  10. Sydney Helgeson (GHV) 106

North Central Conference Standings

  1. Clear Lake 352
  2. Humboldt 391
  3. Clarion-Goldfield-Dows 433
  4. Iowa Falls-Alden 446
  5. Algona 448
  6. Hampton-Dumont-CAL 457
  7. Webster City 473

Top 10 Individuals

  1. Rebecca DeLong (CL) 81
  2. Meghan DeLong (CL) 81
  3. Nora Carlson (HUM) 81
  4. Nolle Hamand (HUM) 91
  5. Jaden Ainley (CL) 94
  6. Macey Holck (CL) 96
  7. Meagan Paine (CL) 96
  8. Olivia French (IFA) 96
  9. Karina Torres (CGD) 97
  10. Katie Casady (WC) 99

Algona Top 4 Individuals

  • Natalie Walker 103
  • Abby Brooks 105
  • Faith Zeller 118
  • Isabelle Gibbs 122

Boys Golf

North Central Conference Standings

  1. Clear Lake 337
  2. Humboldt 338
  3. Clarion-Goldfield-Dows 338
  4. Webster City 340
  5. Hampton-Dumont-CAL 341
  6. Iowa Falls-Alden 384
  7. St. Edmond 404
  8. Algona 415

Top Individuals

  1. Jacob Moore (CGD) 78
  2. Jayden Gargano (HUM) 80
  3. Cale Kirsten (CGD) 81
  4. Eli Anderson (CL) 81
  5. Carson Sleiter (HB) 81
  6. Gavin Anderson (CL) 82
  7. Tucker Heeren (HDC) 83
  8. Beau Klaver (WC) 85
  9. Tommy Birdsell (HDC)
  10. Garrett Arnold (WC) 85
  11. Elic Fjetland (CGD) 85
  12. Drew Schwering (WC) 85
  13. Ruben Salinas (HDC) 85
  14. Devon Stoakes (WC) 85

Algona Top 4 Individuals

  • John Cox 97
  • Austin Steenhoek 104
  • Luke Carter 105
  • Isaiah Youngren 107

Top of Iowa West Standings

  1. Lake Mills 334
  2. North Union 354
  3. Forest City 360
  4. Garner Hayfield Ventura 366
  5. Bishop Garrigan 382
  6. North Iowa 397
  7. Belmond-Klemme 404

Top 10 Individuals

  1. Garrett Ham (LM) 80
  2. Bennett Berger (LM) 82
  3. Denton Kingland (LM) 86
  4. Austin Stene (LM) 86
  5. Chase Cummins (NU) 86
  6. Ashtin Willms (BK) 87
  7. Ty Dillavou (FC) 87
  8. Braden Renner (GHV) 88
  9. Nick Schiltz (NU) 88
  10. Kinser Hanson (LM) 88

Bishop Garrigan Top 4 Individuals

  • Joey Schumacher 93
  • Ben Greteman 95
  • Jacob Leerar 96
  • Ethan Kuper 98

North Union Top 4 Individuals

  • Chase Cummins 86
  • Nick Schiltz 88
  • Teagon Fothergill 90
  • Danyal Fothergill 90

Girls Track and Field

Ehawk Girls Invite Team Scores

  1. Spencer 216
  2. Bishop Garrigan 111
  3. Emmetsburg 92
  4. Estherville Lincoln Central 89

Bishop Garrigan Event Winners

  • Molly Joyce – long jump – 18-09
  • Audi Crooks – shot put – 41-03.50
  • Audi Crooks – discus – 112-10
  • 4×400 meter relay (Reagan Murphy, Zoe Montag, Molly Joyce, Abbie Capesius) – 4:34.77

Boys Track and Field

Spencer Invitational Team Scores

  1. Spencer 149
  2. Cherokee Washington 97
  3. Estherville Lincoln Central 95
  4. Bishop Garrigan 91
  5. Emmetsburg 73
  6. Storm Lake 43
  7. Spirit Lake 17

Bishop Garrigan Event Winners

  • Collin Casey – high jump – 6-04
  • Collin Casey – 110 meter hurdles – 16.62
  • 1600 distance medley (Cal Birkey, Owen Murphy, Justin Bauer, Quinn Swift) – 3:50.93
  • 800 sprint medley (Caden Roethler, Justin Bauer, Owen Murphy, Hollis Bode) – 1:42.03
  • 4×400 meter relay (Caden Roethler, Justin Bauer, Hollis Bode, Trayton Cink) – 3:47.11
  • 4×800 meter relay (Matt Kollasch, Gavin Swift, Saban Meraz, Andrew Lichter) – 9:37.52