Thursday’s Area Scoreboard: Big Night For Local Track and Field

Girls Track and Field

Drake Relays

  • Audi Crooks (Bishop Garrigan)- girls shot put -16th place, 37-04.50
  • Sam Nielsen (North Union) – girls high jump – t-21st place, 5-00

John Larson Relays Team Scores

  1. North Union 135
  2. Bishop Garrigan 92
  3. Northwood-Kensett 89
  4. Hartley-Melvin-Sanborn 64
  5. Garner Hayfield Ventura 60
  6. North Iowa 59
  7. West Bend-Mallard 51
  8. GTRA 32

Bishop Garrigan Top Finishers

  • Emma Grandgenett – 100m hurdles – 2nd place, 17.30
  • Lauren Swift – 1500m run – 3rd place, 6:08.00
  • Brooke Ludwig – discus – 2nd place, 87-03.50
  • Abbie Capesius – high jump – 2nd place, 4-06
  • Zoe Montag – long jump – 1st place, 14-03.50
  • Molly Peterson – long jump – 3rd place, 12-08
  • Hanna Merron – shot put – 3rd place, 29-09
  • 4x100m relay – 1st place, 52.81
  • Sprint medley relay – 3rd place, 2:13.96
  • Distance medley relay – 1st place, 4:56.75

North Union Top Finishers

  • Shelby Fraker – 200m dash – 1st place, 28.15
  • Naomi Jones – 200m dash – 2nd place, 28.94
  • Libby Stevens – 400m dash – 3rd place, 1:13.27
  • Hannah Morphew – 800m run – 3rd place, 2:55.46
  • Jacey Welbig – 1500m run – 1st place, 5:40.52
  • Olivia Merrill – discus – 1st place, 89-11
  • Olivia Merrill – shot put – 1st place, 31-05.50
  • Makayla Burt – discus – 3rd place, 81-10
  • 4x100m relay – 3rd place, 54.73
  • 4x200m relay – 1st place, 1:59.41
  • 4x400m relay – 2nd place, 4:46.31
  • 4x800m relay – 2nd place, 11:30.53
  • Shuttle hurdle relay – 3rd place, 1:28.62
  • Sprint medley relay – 2nd place, 2:11.65
  • Distance medley relay – 2nd place, 4:59.69

West Bend-Mallard Top Finishers

  • Shaylee Wise – 400m hurdles – 3rd place, 1:14.63
  • Ashley Fehr – shot put – 2nd place, 30-04
  • 4x400m relay – 1st place, 4:42.67
  • 4x800m relay -1st place, 11.18.19

Boys Track and Field

John Larson Relays Team Scores

  1. Bishop Garrigan 110
  2. Northwood-Kensett 95.33
  3. Estherville Lincoln Central 90
  4. Hartley-Melvin-Sanborn 65
  5. West Bend-Mallard 58.66
  6. North Union 56
  7. Garner Hayfield Ventura 50
  8. GTRA 12

Bishop Garrigan Top Finishers

  • Hollis Bode – 400m dash -1st place, 55.02
  • Caden Roethler – 400m dash – 2nd place, 56.42
  • Quinn Swift – 1600m run – 4:45.56
  • Quinn Swift – 3200m run – 10:36.89
  • Collin Casey – high jump – 1st place, 6-00
  • Jack Grandgenett – high jump – 1st place, 5-04
  • Drew Fogarty – shot put – 2nd place, 38-04
  • 4x400m relay – 2nd place, 3:48.04
  • Shuttle hurdle relay – 2nd place, 1:11.10
  • Distance medley relay – 3rd place, 4:12.87

North Union Top Finishers

  • Bryer Prochniak – 100m dash – 1st place, 10.84
  • Bryer Prochniak – 200m dash – 1st place, 22.63
  • Carter Morphew – 110m hurdles – 2nd place, 16.18
  • Colin Rasch – shot put – 1st place, 41-04

West Bend-Mallard Top Finishers

  • Collin Montag – 800m run – 1st place, 2:08.31
  • Sam Fehr – 400m hurdles – 3rd place, 1:03.40
  • 4x800m relay – 1st place, 9:33.11
  • Sprint medley relay – 3rd place, 1:48.44

Boys Golf

West Bend-Mallard/Pocahontas Area/GTRA/Emmetsburg

  1. Emmetsburg 158
  2. Pocahontas Area 170
  3. GTRA 181
  4. West Bend-Mallard 234

West Bend-Mallard Top 4

  • AJ Gambell 55
  • Coltin Hoover 56
  • Olin Link 61
  • Teagan Schneider 62

Girls Golf

West Bend-Mallard/Pocahontas Area/GTRA/Emmetsburg

  1. Pocahontas Area 206
  2. Emmetsburg 214
  3. GTRA 226
  4. West Bend-Mallard 286

West Bend-Mallard Top 4

  • Ryan Hoch 59
  • Emma Weydert 69
  • Nathalie Petrasch 71
  • Brenda Falcon Gonzalez 87