Thursday’s Area Scoreboard: Golden Bear Girls Win Conference Title

Girls Track and Field

Top of Iowa West Conference Meet Team Scores

  1. Bishop Garrigan 137
  2. Forest City 124
  3. West Hancock 69
  4. North Union 66.5
  5. Eagle Grove 56
  6. Belmond-Klemme 49
  7. Lake Mills 38
  8. North Iowa 27
  9. Garner Hayfield Ventura 22.5

 

Bishop Garrigan top 3 finishers

  • Reagan Murphy, 100 meter dash, 13.49, 3rd place
  • Molly Joyce, 100 meter dash, 13.35, 2nd place
  • Molly Joyce, 100 meter hurdles, 16.13, 2nd place
  • Molly Joyce, long lump, 17-01.75, 1st place
  • Abbie Capesius, 200 meter dash, 28.15, 3rd place
  • Gracie Elsbecker 400 meter dash, 1:04.39, 1st place
  • Emma Grandgenett, 400 meter hurdles, 1:15.11, 2nd place
  • Reese Rosenmeyer, 400 meter hurdles, 1:15.87, 3rd place
  • Audi Crooks, discus, 107-03, 1st place
  • Audi Crooks, shot put, 41-07.75, 1st place
  • 4×400 meter relay, 4:21.01, 1st place
  • 4×800 meter relay, 11:36.23, 3rd place
  • Shuttle hurdle relay, 1:09.86, 1st place
  • 800 sprint medley relay, 2:00.23, 1st place

 

North Union top 3 finishers

  • Lily Henderson, 800 meter run, 2:37.37, 3rd place
  • Anna Longhenry, 100 meter hurdles, 16.54, 3rd place
  • Hannah Morphew, 3000 meter run, 13:28.59, 3rd place
  • Samantha Nielsen, high jump, 5-00, 1st place
  • 4×100 meter relay, 53.88, 3rd place
  • 4×800 meter relay, 11:19.00, 2nd place
  • Shuttle hurdle relay, 1:14.18, 3rd place
  • 1600 distance medley relay, 5:04.54, 3rd place

 

North Central Conference Meet Team Scores

  1. Humboldt 160
  2. Iowa Falls-Alden 120
  3. Algona 115
  4. Clarion-Goldfield-Dows 114
  5. St. Edmond 84
  6. Webster City 79
  7. Hampton-Dumont-Cal 28
  8. Clear Lake 17

 

Algona Top 3 Finishers

  • Moriah Knapp, 3000 meter run, 11:04, 2nd place
  • Moriah Knapp, 1500 meter run, 5:13.7, 2nd place
  • Ella Lawson, 400 meter dash, 1:05.5, 3rd place
  • A’Lailah Perry, discus, 108-06, 2nd place
  • Dionna VanGorkom, high jump, 4-08, 1st place
  • 4×100 meter relay, 53.5, 2nd place
  • 4×200 meter relay, 1:53.6, 1st place

 

Boys Track and Field

Top of Iowa Conference Meet Team Scores

  1. Forest City 174.5
  2. West Hancock 77
  3. Belmond-Klemme 75
  4. Lake Mills 65.5
  5. North Union 61
  6. Eagle Grove 43
  7. Bishop Garrigan 38
  8. Garner Hayfield Ventura 31
  9. North Iowa 23

 

Bishop Garrigan top 3 finishers

  • Quinn Swift, 1600 meter run, 4:56.04, 3rd place
  • Nate Bonk, discus, 120-08, 3rd place
  • Logan Nemmers, shot put, 39-08.25, 3rd place
  • 4×800 meter relay, 9:16.63, 3rd place

 

North Union top 3 finishers

  • Bryer Prochniak, 100 meter dash, 11.13, 1st place
  • Bryer Prochniak, 200 meter dash, 23.05, 1st place
  • Carter Anderson, 110 meter hurdles, 16.31, 2nd place
  • Carter Anderson, 400 meter hurdles, 1:00.96, 3rd place
  • Carter Anderson, high jump, 5-08, 3rd place
  • Preston Guerdet, 1600 meter run, 4:54.79, 2nd place
  • Nick Schiltz, 3200 meter run, 11:12.22, 2nd place

 

North Central Conference Meet Team Scores

  1. Clear Lake 191
  2. Webster City 126.5
  3. Humboldt 126
  4. Hampton-Dumont-Cal 69.5
  5. Algona 62
  6. Iowa Falls-Alden 62
  7. St. Edmond 58
  8. Clarion-Goldfield-Dows 43

 

Girls Golf

Algona/Humboldt/Fort Dodge Team Scores

  1. Bishop Garrigan 172
  2. Humboldt 199
  3. Fort Dodge 220

 

Bishop Garrigan top 4 individual scores

  • Kelly Baade 40 (runner up)
  • Annie Burns 42
  • Anna Berke 43
  • Ava Eisenbarth 47

 

Boys Golf

TLC Quad Team Scores

  1. Newell-Fonda 167
  2. Pocahontas Area 174
  3. Sioux Central 175
  4. West Bend-Mallard 184

 

West Bend-Mallard top 4 individual scores

  • Kody Elbert 36 (Medalist)
  • Cole Thilges 48
  • Aaron Gambell 48
  • Brandon Yoch 52