Monday’s Area Scoreboard: Algona Hosts Coed Track Meet

Boys Track and Field

Hackbarth Relays Team Scores:

  1. Humboldt 197
  2. Algona 161
  3. Bishop Garrigan 102
  4. Eagle Grove 86

 

Algona Event Winners

  • Ryan Stundahl, 3200 meter run, 10:45.43
  • Ryan Stundahl, 1600 meter run, 4:56.76
  • Levi Clegg, high jump, 5-08
  • 4×800 meter relay, 9:46.02
  • 4×400 meter relay, 3:36.66
  • 4×200 meter relay, 1:34.63
  • 4×100 meter relay, 45.84
  • 800 meter sprint medley, 1:39.75

 

Bishop Garrigan Event Winner

  • Shuttle hurdles relay, 1:07.25

 

Girls Track and Field

Hackbarth Relays Team Scores

  1. Humboldt 178
  2. Bishop Garrigan 171
  3. Algona 164

 

Algona Event Winners

  • Danica VanGorkom, 400 meter dash, 1:12.13
  • Brooklyn Helmers, 800 meter run, 2:38.84
  • Moriah Knapp, 1500 meter run, 5:18.73
  • Moriah Knapp, 3000 meter run, 11:18.83
  • Dionna VanGorkom, high jump, 4-10
  • 4×200 meter relay, 1:49.34
  • Distance medley relay, 4:37.00

 

Bishop Garrigan Event Winners

  • Audi Crooks, shot put, 42-09
  • Molly Joyce, long jump, 17-00
  • 800 sprint medley, 1:57.34
  • 4×400 meter relay, 4:18.39
  • 4×800 meter relay, 11:20.35
  • Shuttle hurdles relay, 1:08.73

 

Boys Golf

Twin Lakes Conference Championship Team Scores

  1. Newell-Fonda 347
  2. Pocahontas Area 356
  3. Emmetsburg 365
  4. Alta-Aurelia 368
  5. Sioux Central 371
  6. West Bend-Mallard 384
  7. East Sac County 387
  8. GTRA 390
  9. Storm Lake St. Mary’s 393
  10. South Central Calhoun 399
  11. Southeast Valley 440
  12. Manson NW Webster 444

 

West Bend Mallard Top 4 Individual Scores

  • Kody Elbert 88
  • Nolan Ford 94
  • Brandon Yoch 99
  • Cole Thilges 103

 

Twin Lakes All Conference

  1. Hogan Henrich (NF) 77
  2. Mason Dicks (NF) 83
  3. Mason Laven (SLSM) 84
  4. Keegan Joyce (EM) 84
  5. Ben Berte (PAC) 85
  6. Justin Hanks (SCC) 86
  7. Ryan Jensen (AA) 87
  8. Kody Elbert (WBM) 88
  9. Carter Buckley (SXC) 88
  10. Caleb Freeburg (PAC) 88
  11. Izak Baron (NF) 89
  12. Matt Wirtz (EM) 90
  13. Adam Axman (PAC) 91
  14. Tate Brechwald (AA) 92
  15. Cavin Henricksen (PAC) 92
  16. Cale Brechwald (AA), Dylan Meredith (ESC), Nathan Kueny (SXC), Landon Olson (SXC) 93

 

Bishop Garrigan/Belmond-Klemme/Garner Hayfield Ventura Team Scores

  1. Belmond-Klemme 194
  2. Garner Hayfield Ventura 195
  3. Bishop Garrigan 196

 

Bishop Garrigan Top 4 Individual Scores

  • Kyle Schaaf 42
  • Adyn Rowlet 46
  • Ethan Kuper 53
  • Jacob Leerar 55

 

Algona vs. Estherville-Lincoln Central Team Scores

  1. Estherville-Lincoln Central 180
  2. Algona 192

 

Algona Top 4 Individual Scores

  • James Wartick 43
  • Evan Deal 47
  • Luke Carter 49
  • Logan Meendering 53

 

Girls Golf

Twin Lakes Conference Tournament Team Scores

  1. Newell-Fonda 398
  2. Pocahontas Area 425
  3. Southeast Valley 438
  4. Alta-Aurelia 447
  5. GTRA 448
  6. South Central Calhoun 449
  7. Emmetsburg 451
  8. Manson NW Webster 452
  9. Sioux Central 453
  10. East Sac County 481
  11. Storm Lake St. Mary’s 484
  12. West Bend-Mallard   no team score

 

West Bend-Mallard Individual Scores

  • Ryan Hoch 106
  • Kayla Hoskins 118
  • Whittney Gambell 134

 

Twin Lakes All-Conference

  1. Brook Jackson (NF) 88
  2. Sierra Wolf (EM) 91
  3. Alexis Barber (NF) 94
  4. Kendra Casey (SXC) 95
  5. Sidney Bieret (ESC) 99
  6. Josee Slama (PAC) 100
  7. Nicole Panbecker (PAC) 100
  8. Sydney Carlson (SEV) 101
  9. Sayer Steig (SCC) 103
  10. Ellie Kaskey (AA) 105
  11. Kaitlyn Youngdale (MNW) 105
  12. Ryan Hoch (WBM) 016
  13. Grace Erickson (NF) 107
  14. Chloe Jones (GTRA) 108
  15. McKenzie Hoffman (GTRA) 108
  16. Josi Reiman (GTRA) 108
  17. Audrey Carlson (SEV) 108

 

Bishop Garrigan vs. Garner Hayfield Ventura Team Scores

  1. Bishop Garrigan 186
  2. Garner Hayfield Ventura 215

 

Bishop Garrigan Top 4 Individual Scores

  • Kelly Baade 43
  • Anna Berke 45
  • Annie Burns 48
  • Riley Rosenmeyer 50