Tuesday’s Area Scoreboard: Busy Night For Local Track and Field

Girls Track

Clear Lake Early Bird Team Scores:

  1. Humboldt 151.5
  2. Iowa Falls – Alden 128
  3. St. Ansgar 113.5
  4. Algona 103
  5. Bishop Garrigan 100
  6. Forest City 78
  7. Clear Lake 42
  8. Hampton-Dumont-CAL 10

 

Algona/Bishop Garrigan top 3 finishers:

  • Radaisyia Thomas (AG), 100 meter dash, 2nd place, 13.65
  • Moriah Knapp (AG), 1500 meter run, 2nd place, 5:17.34
  • Moriah Knapp (AG), 3000 meter run, 2nd place, 11:11.46
  • Dionna VanGorkom (AG), high jump, 3rd place, 4-10.00
  • 4×100 meter relay (AG), 2nd place, 54.07
  • Abbie Capesius (BG), 400 meter dash, 2nd place, 1:04.55
  • Molly Joyce (BG), 100 meter hurdles, 3rd place, 17.58
  • Molly Joyce (BG), long jump, 1st place, 15-05.00
  • Emma Grandgenett (BG), 400 meter hurdles, 2nd place, 1:14.22
  • Audi Crooks (BG), shot put, 1st place, 42-06.50
  • Audi Crooks (BG), discus, 3rd place, 104-08
  • 4×200 meter relay (BG), 3rd place, 1:55.63
  • 4×100 meter shuttle hurdles relay (BG), 1st place, 1:13.15

 

Richard Ryan Relays Class B Team Scores

  1. Manson NW Webster 144
  2. Newell-Fonda 116
  3. St. Edmond 89
  4. South Central Calhoun 76
  5. West Bend-Mallard 66
  6. GTRA 65
  7. Paton-Churdan 14

 

West-Bend Mallard top 3 finishers:

  • Rachel Fehr, 100 meter dash, 1st place, 13.61
  • Rachel Fehr, 200 meter dash, 1st place, 27.27
  • Rachel Fehr, 400 meter dash, 1st place, 59.17
  • Julia Fehr, 3000 meter run,  3rd place 12:55.67
  • 4×400 meter relay, 1st place, 4:27.35
  • 800 sprint medley relay, 2nd place, 2:05.14
  • 1600 distance medley relay, 3rd place, 4:53.02

 

Boys Track

Umstead Relays Team Scores:

  1. Humboldt 158
  2. Webster City 131
  3. Forest City 109
  4. Hampton-Dumont-CAL 61
  5. Iowa Falls-Alden 56
  6. Algona 50
  7. Garner Hayfield Ventura 13
  8. Clarion-Goldfield-Dows 10

 

Algona top 3 finishers:

  • Ryan Stundahl, 1600 meter run, 2nd place, 5:03.75
  • Ryan Stundahl, 3200 meter run, 2nd place, 11:00.00
  • 4×200 meter relay, 1st place, 1:36.35
  • 4×400 meter relay, 3rd place, 3:46.82

 

Ink Wunderly Invitational Team Scores:

  1. Madrid 204
  2. Pocahontas Area 156
  3. East Sac County 83
  4. Kuemper Catholic 76
  5. West Bend-Mallard 75
  6. South Central Calhoun 53
  7. GTRA 37
  8. PAC JV 21
  9. Paton-Churdan 10

 

West Bend-Mallard top 3 finishers:

  • 4×200 meter relay, 2nd place, 1:41.35
  • 4×400 meter relay, 3rd place, 3:48.07
  • 1600-Distance Medley Relay, 2nd place, 4:24.26

 

 

 

 

Permanent link to this article: http://www.algonaradio.com/2021/04/tuesdays-area-scoreboard-busy-night-for-local-track-and-field/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.